Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

18.09.2017 / Kedy môže študent poberať dávku v nezamestnanosti

Kedy môže študent poberať dávku v nezamestnanosti

Kedy môže študent poberať dávku v nezamestnanosti

Ak študent počas štúdia pracoval a ukončí štúdium, môže mu vzniknúť nárok na dávku v nezamestnanosti. Závisí to od toho, aký druh pracovnoprávneho vzťahu uzavrel. Z dohody o brigádnickej práci študenta povinné poistenie v nezamestnanosti nevzniká. Z dohody o pracovnej činnosti a z dohody o vykonaní práce povinné poistenie v nezamestnanosti vzniká, ak má študent z takejto dohody pravidelný mesačný príjem. Vtedy je poistený v nezamestnanosti a toto obdobie sa zohľadňuje pre nárok na dávku v nezamestnanosti. Pokiaľ má však z takýchto dohôd nepravidelný príjem, nie je povinne poistený v nezamestnanosti, a nemá teda ani nárok na dávku v nezamestnanosti.

Podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti okrem evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je obdobie poistenia v nezamestnanosti aspoň v rozsahu dvoch rokov (730 dní) v posledných troch resp. štyroch rokoch pred dňom zaradenia do tejto evidencie. Tie môže študent získať napríklad pri práci počas štúdia s pravidelným mesačným príjmom (netýka sa to dohody o brigádnickej práci študenta) alebo ak sa dobrovoľne poistí v Sociálnej poisťovni komplexným balíkom dobrovoľného poistenia (nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti).

Zdroj: Sociálna poisťovna

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.