Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

05.11.2015 / Nárok na dávky pri odvodovej úľave

Nárok na dávky pri odvodovej úľave

Nárok na dávky pri odvodovej úľave

Sociálna poisťovňa pripomína, že obdobie, kedy sa na zamestnanca vzťahuje odvodová úľava, sa mu z dôvodu neplatenia poistného nezapočítava ako obdobie

  • poistenia v nezamestnanosti na účely nároku na dávku v nezamestnanosti
  • dôchodkového poistenia na účely nároku na dôchodok
  • nemocenského poistenia na účely nároku na nemocenské dávky.

To znamená, že ani v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti nemá zamestnanec s odvodovou úľavou nárok na dávku nemocenské.

Počas prvých desiatich dní dočasnej pracovnej neschopnosti zostáva však zachované poskytovanie náhrady príjmu zamestnávateľom, ktorá je hradená z prostriedkov zamestnávateľa, teda nie je závislá od platenia poistného.

Oslobodenie od platenia poistného pri zamestnancoch s odvodovou úľavou sa vzťahuje na povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti.

Úrazové a garančné poistenie, ktoré platí zamestnávateľ, ostáva zachované v plnom rozsahu v záujme zachovania ochrany zamestnanca pre prípad pracovného úrazu alebo choroby z povolania, resp. pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Zachovaný preto ostáva aj nárok takéhoto zamestnanca na úrazové a garančné dávky.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.