Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

08.04.2015 / Predaj majetku neziskovej organizácie

Predaj majetku neziskovej organizácie

Predaj majetku neziskovej organizácie

Ak nezisková organizácia predáva majetok a pri predaji dochádza k realizácií príjmu, tak je tento príjem predmetom dane (podľa § 12 ods. 2 zákona o dani z príjmov).

Postup predaja majetku neziskovej organizácie upravuje § 17 ods. 16 zákona o dani z príjmov.

Je potrebné rozlišovať, či sa predáva majetok používaný na zdaňovanú činnosť alebo majetok používaný na nezdaňovanú činnosť.

Pri predaji hmotného majetku používaného na zdaňovanú činnosť sa ako výdavok použije zostatková cena majetku, čiže obstarávacia cena znížená o uplatnené daňové odpisy.

Pri predaji hmotného majetku, ktorý bol používaný na nezdaňovanú činnosť, ako výdavok sa môže uplatniť cena, v ktorej bol majetok ocenený v účtovníctve pri jeho nadobudnutí, tzv. obstarávacia cena v niektorých prípadoch reprodukčná obstarávacia cena.

Výnimku tvorí darovaný a vložený majetok, kedy sa na účely zákona o dani z príjmov postupuje podľa § 25 ods. 1 písm. a), f), g) zákona o dani z príjmov.

Súčasťou ocenenia majetku sú aj náklady na technické zhodnotenie podľa § 29 zákona o dani z príjmov.

Pri predaji majetku, ktorý je vylúčený z odpisovania podľa § 23 (napr. pozemky) podľa § 19 nie je možné vykázať stratu (ak je predajná cena nižšia ako vstupná, nie je možné vykázať stratu).

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.