Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

15.05.2017 / Pri platbách nezabúdajte na správne identifikačné údaje

Pri platbách nezabúdajte na správne identifikačné údaje

Pri platbách nezabúdajte na správne identifikačné údaje

Sociálna poisťovňa pripomína fyzickým a právnickým osobám, aby pri všetkých platbách (bankovým prevodom, platbou prostredníctvom poštovej poukážky a pod.) uvádzali úplne a správne variabilný a špecifický symbol. Do Sociálnej poisťovne prichádzajú platby bankovým prevodom aj poštovou poukážkou, ktoré nemajú úplné identifikačné údaje.

Odvádzateľ sa pri platbe identifikuje prostredníctvom variabilného symbolu, a ak tento údaj nevyplní alebo ho vyplní nesprávne, Sociálna poisťovňa aj napriek dodatočnému preverovaniu nemusí jednoznačne zistiť, od koho a za akým účelom finančnú čiastku prijala. Sociálna poisťovňa môže neskôr manuálne platbu identifikovať napr. na základe upozornenia odvádzateľa a predloženia dokladov o úhrade. Ak Sociálna poisťovňa platbu nedokáže identifikovať, vráti ju na účet, z ktorého bola uhradená, resp. na adresu odvádzateľa, ktorá je uvedená v poštovej poukážke alebo v pokladničnom doklade, a odvádzateľovi poistného tak môže vzniknúť nedoplatok. Aj od správne a včas uhradených platieb zo strany klienta totiž priamo závisí, aby si Sociálna poisťovňa splnila povinnosti a vyplatila mu dávky zo sociálneho poistenia, na ktoré má nárok.

Je to dôležité nielen preto, aby sa občania nestali dlžníkmi a vyhli sa pokutám či dokonca exekúciám, ale aj preto, aby v budúcnosti nemali problémy s prípadnými nárokmi na niektoré dávky zo sociálneho poistenia. Neplatenie poistného riadne a včas totiž môže mať za následok, že v budúcnosti nesplnia podmienky na priznanie týchto dávok.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.