Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

10.09.2014 / Vymeriavací základ

Vymeriavací základ

Vymeriavací základ

Určite ste už počuli slovné spojenie vymeriavací základ. Viete čo to je, ako sa počíta a na čo sa používa? Prinášame vysvetlenie pre laikov.

Najčastejšie sa s pojmom vymeriavací základ stretnete pri odvodoch do fondov zdravotného alebo sociálneho poistenia. V tomto prípade je vymeriavací základ suma, na základe ktorej sa určuje akú výšku odvodov by ste mali zaplatiť na zdravotné a sociálne poistenie.

Ďalšou oblasťou, kde sa pojem vymeriavací základ často používa, je výplata dávok nemocenského poistenia. V tomto prípade sa môžete stretnúť s pojmom denný vymeriavací základ. Ten určuje sumu, ktorá vám bude vyplatená v prípade práceneschopnosti, t.j. nemoc a pod.

Vymeriavací základ sa vypočíta za určité obdobie a platí zasa iba určité obdobie. Napríklad v prípade nemoci sa výška vymeriavacieho základu počíta na základe vašej výplaty za predchádzajúci kalendárny rok. V prípade vymeriavacieho základu na zdravotné a sociálne poistenie sa u zamestnancov počíta na základe výplaty v aktuálnom mesiaci, ale u živnostníkov na základe príjmov z posledného daňového priznania.

Pre každý druh vymeriavacieho základu existujú iné pravidlá, ktoré sa neustále menia a novelizujú. Poznať ich vyžaduje sledovanie legislatívnych zmien. Ak vás bližšie zaujíma ako je to s vymeriavacími základmi pre odvody do fondov, pozrite si naše články pre vymeriavací základ na zdravotné poistenie a vymeriavací základ na sociálne poistenie.

Pre každý druh vymeriavacieho základu existujú iné pravidlá. Laicky povedané vymeriavací základ je suma peňazí, ktorá slúži na výpočet nejakej inej sumy peňazí.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.