Aby sme mohli zlepšovať služby na www.humanet.sk, prispôsobovať reklamu a analyzovať návštevnosť, využívame cookies. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Kliknutím na tlačidlo OK alebo iný odkaz na webe udeľujete s uvedeným súhlas. Zmeniť to môžete kedykoľvek v nastavení vášho prehliadača. Viac info. OK
EN Mzdy a personalistika 041 / 286 15 15 Účtovníctvo 041 / 286 15 15 Podpora Videonávody Príručky Školenia Novinky

08.03.2016 / Vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov na dani

Vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov na dani

Vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov na dani

Preplatky na dani

Ak vznikne z ročného zúčtovania preddavkov preplatok na dani, zamestnávateľ je povinný vyplatiť zamestnancovi tento preplatok bez žiadosti najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2016. Platí to aj pre vyplatenie zamestnaneckej prémie.

O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania preddavkov zníži zamestnávateľ odvod na daň najneskôr do konca roka 2016.

Ak musel zaplatiť zamestnancom dodatočne uplatnený daňový bonus z vlastných prostriedkov, požiada o vrátenie dlžnej sumy v rámci mesačného prehľadu za tretí mesiac príslušného štvrťroka. Správca dane by mal do 15 pracovných dní žiadané prostriedky vrátiť.

Ďalšou možnosťou je požiadať o vrátenie predmetnej sumy. Správca dane do jedného mesiaca od doručenia žiadosti prostriedky vráti.

Nedoplatky na dani

Ak vznikne z ročného zúčtovania preddavkov nedoplatok na dani, zamestnávateľ ho môže zamestnancovi zrážať z jeho príjmov až do konca roku 2016. Platí to vtedy, ak je tento nedoplatok na dani vyšší ako 5 €.

Nedoplatok vo výške 5 € a nižší musí zamestnávateľ zamestnancovi zraziť z príjmu v prípade, ak si tento zamestnanec dodatočne uplatňoval nárok na daňový bonus a v prípade, ak sa rozhodol, aby 2 % (3%) nim zaplatenej dane boli použité na osobitné účely.

Zamestnávateľ nedoplatok zrazí zamestnancovi z príjmu a odvedie správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň.

V prípade, ak zamestnanec, ktorému vyšiel nedoplatok na dani, už od zamestnávateľa nepoberá príjmy zo závislej činnosti, nedoplatok na dani vyberie správca dane.

Zamestnávateľ je povinný do 30 dní odo dňa, kedy táto skutočnosť nastala, zaslať správcovi dane na uvedený účel všetky potrebné doklady.

Zamestnanec bude povinný nedoplatok na dani uhradiť miestne príslušnému správcovi dane do konca roka 2016.

Zaujala vás novinka? Podeľte sa o ňu s vašimi známymi.