Každému zamestnancovi, ktorý pracuje v pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy, dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o brigádnickej práci študenta je zamestnávateľ povinný poskytnúť výplatnú pásku.
Jej vzor nie je určený a teda každá výplatná páska môže vyzerať trochu inak, podľa mzdového softwaru aký zamestnávateľ používa.
V tomto článku si upresníme, čo sa vo výplatnej páske musí nachádzať a čo znamenajú jednotlivé zložky, aby sme svojej výplatnej páske lepšie porozumeli.
Prečo výplatnú pásku vôbec potrebujeme a prečo je taká dôležitá? Vďaka nej si vieme skontrolovať:
- či sme dostali dohodnutú odmenu za prácu,
- koľko platíme my a koľko zamestnávateľ na odvodoch a daniach,
- nakoniec vďaka nej presne vieme, koľko dostaneme na účet.
Ako teda správna výplatná páska vyzerá a čo by mala obsahovať?
Výplatná páska sa zvyčajne delí na hlavičku, telo a pätu.
* HLAVIČKA výplatnej pásky
V hlavičke výplatnej pásky sa zvyknú nachádzať dôležité základné údaje zamestnanca ale aj zamestnávateľa:
Informácie ku dňom dovolenky: údaje o dňoch dovolenky zvyčajne poskytujú informácie o tom, koľko dní dovolenky má zamestnanec k dispozícii a koľko dní dovolenky už využil. Tieto údaje pomáhajú zamestnancovi sledovať svoju dostupnú dovolenku. V páske tak môžeme mať zobrazené:
- Celkový nárok na dovolenku: tento údaj zobrazuje koľko dní dovolenky má zamestnanec nárok za aktuálny kalendárny rok, pričom môže byť uvedený skutočný alebo predpokladaný nárok.
- Minuloročná dovolenka: údaj prípadného zostatku z minulého roku.
- Dodatková dovolenka: v prípade, že zamestnávateľ poskytuje extra voľno nad rámec základného nároku na dovolenku, uvedie sa počet dní.
- Čerpaná dovolenka: uvádza sa celkový počet dní, ktoré zamestnanec už vyčerpal.
- Krátenie dovolenky: v prípade, že zamestnávateľ zamestnancovi dovolenku krátil, napríklad z dôvodu absencie, uvádza sa celkový počet dní.
- Zostatok dovolenky: informácia o zvyšku nevyčerpanej dovolenky k poslednému dňu mesiaca, za ktorý je výplatná páska vystavená.
Informácie ku dňom lekára: na výplatnej páske môžu a nemusia byť uvedené dni nároku na čerpanie lekára za zamestnanca a prípadne za rodinného príslušníka. Zvyčajne sa uvádzajú hodnoty nároku a zostatku.
Úprava základu dane:
- Daňovník: suma nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ktorá sa odpočíta z hrubého príjmu zamestnanca pred výpočtom dane. Podmienkou je podpísané vyhlásenie na zdanenie príjmov. Na nezdaniteľnú časť základu dane pri výpočte preddavkovej dane nemajú nárok zamestnanci, ktorí boli od začiatku roka poberateľmi niektorého z dôchodkov uvedených v Zákone o dani z príjmov, napr. predčasného starobného dôchodku, alebo starobného dôchodku.
- DDS/ŽP: hodnota príspevku zamestnávateľa, ktorá sa zohľadňuje pri výpočte zdravotného poistenia a dane z príjmu zamestnanca. Tento príspevok je benefitom, ktorý zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, ale je zároveň zdaniteľný a podlieha zdravotným odvodom.
- Auto: zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi auto na služobné aj súkromné účely. Ak sa auto používa aj na súkromné účely, považuje sa to za benefit (nepeňažný príjem) a stáva sa súčasťou zdaniteľného príjmu. Táto hodnota sa zvyčajne vypočíta ako percento z obstarávacej ceny auta (napr. 1 % mesačne).
- Iné: rôzne iné benefity (nepeňažné príjmy), z ktorých musí zamestnanec zaplatiť daň.
Priemer pre nemoc (denný vymeriavací základ): suma, ktorá sa používa na výpočet dennej výšky nemocenských dávok, ktoré zamestnanec dostane počas choroby. Po určení obdobia, ktoré je zvyčajne 12 kalendárnych mesiacov pred mesiacom v ktorom vznikla potreba nemocenskej dávky sa vypočíta ako rozdiel súčtu hrubých príjmov za obdobie a počtom dní.
Priemer pre náhrady: priemerný zárobok za hodinu, ktorý sa u zamestnanca odmeňovaného podľa Zákonníka práce vypočíta z údajov predchádzajúceho štvrťroka, a použije sa pri výpočte náhrady (napr. za dovolenku, pri návšteve lekára) v najbližšom štvrťroku. Napr. v mesiacoch apríl až jún sa používa priemerný zárobok vypočítaný z údajov dosiahnutých v mesiacoch január až marec. Ak v predchádzajúcom štvrťroku tieto údaje nie sú vypočítané (napr. pri vzniku pracovného pomeru, alebo pri dlhodobej nemoci), vypočíta sa pravdepodobný zárobok.
Základný plat: alebo aj tarifný plat, je suma základného platu, ktorú má zamestnanec zmluvne dohodnutú so zamestnávateľom. Uvádza sa buď ako suma mesačného, alebo suma hodinového základného platu.
Osobné ohodnotenie: uvádza sa suma osobného ohodnotenia ak ho má zamestnanec zmluvne dohodnuté. Do tela výplatnej pásky sa v tomto prípade zapíše konkrétna položka vypočítaná v mzde, napr. Osobné ohodnotenie mesačné.
Stupeň náročnosti práce: je kategorizácia práce podľa jej zložitosti, zodpovednosti a pracovných podmienok. Tento systém umožňuje určiť primeranú mzdu a ďalšie pracovné podmienky pre jednotlivé pracovné pozície.
* TELO výplatnej pásky
Telo výplatnej pásky obsahuje všetky údaje, ktoré sa týkajú výpočtu mzdy zamestnanca pre daný mesiac. Pre možnosť skontrolovať správnosť údajov, je potrebné tieto údaje vedieť správne prečítať.
Zvyčajne sa údaje v tele výplatnej pásky rozdeľujú:
- Dňové položky
- Hodinové položky
- Finančné položky
- Náklady zamestnávateľa
- Vymeriavacie základy
- Stravné – vyúčtovanie
Aké údaje sa nachádzajú v jednotlivých odsekoch a ktoré informácie v nich sú kľúčové?
Dňové položky: uvádzajú sa tu jednotlivé hodnoty uvádzané v dňoch, sú to napríklad tieto údaje:
- Fond pracovnej doby: je pojem, ktorý sa používa na označenie celkového času, ktorý má zamestnanec odpracovať v rámci určitého časového obdobia, zvyčajne v rámci jedného mesiaca
- Počet odpracovaných dní: počet skutočne odpracovaných dní
- Iné: napríklad počet dní čerpanej dovolenky, lekára
Hodinové položky: uvádzajú sa tu jednotlivé hodnoty uvádzané v hodinách, súvisia s dňovými položkami a sú to napríklad tieto údaje:
- Fond pracovnej doby – hodiny: je pojem, ktorý sa používa na označenie celkového času v hodinách, ktorý má zamestnanec odpracovať v rámci určitého časového obdobia, zvyčajne v rámci jedného mesiaca
- Počet odpracovaných hodín: počet skutočne odpracovaných hodín v mesiaci
- Počet hodín sviatku: počet hodín sviatku v rámci mesiaca
- Počet hodín dovolenky: počet hodín čerpanej dovolenky v mesiaci
- Počet hodín príplatkov: počet hodín jednotlivých príplatkov uvádzaných samostatne, napríklad: za prácu v sobotu, za prácu v nedeľu, za prácu vo sviatok, za prácu v noci
Finančné položky: uvádzajú sa tu jednotlivé sumy v eurách za hodnoty uvádzané v hodinách a sú to napríklad tieto údaje:
- Základný mesačný plat: základný plat krátený o dovolenku alebo návštevu lekára a pod. teda o neodpracovaný čas. Počíta sa ako pomerná časť základného platu pripadajúca na počet odpracovaných hodín v mesiaci. Ak zamestnanec odpracoval celý mesiac, patrí mu celá zmluvne dohodnutá suma.
- Osobné ohodnotenie: ak má zamestnanec zmluvne dohodnuté aj osobné ohodnotenie, aj táto suma sa uvádza a je krátená o neprítomnosť.
- Príplatky: jednotlivé príplatky uvedené v eurách
- Prémie, bonusy, odmeny: dodatočné odmeny za nadpriemerný výkon, dosiahnutie cieľov alebo iné výkony alebo jednorazové platby za špecifické úlohy alebo projekty.
- Iné príspevky: napríklad stravné lístky, cestovné náhrady, príspevky na dopravu a pod.
- Hrubá mzda: je celková suma peňazí, ktorú zamestnanec zarobí pred odpočítaním daní, odvodov a iných zrážok. Inými slovami, hrubá mzda zahŕňa všetky základné platy, prémie, bonusy a iné príjmy, ktoré zamestnanec získa za vykonanú prácu, ešte pred tým, ako sa z nej odpočítajú povinné odvody na sociálne a zdravotné poistenie, daň z príjmu a ďalšie zrážky, ako sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (DDS).
- Hrubý príjem: ukazuje súčet hrubej mzdy, náhrady príjmu pri dočasnej PN a mimomzdových prostriedkov (napríklad príspevky zo sociálneho fondu).
- Čistá mzda: je suma, ktorá zostane po odpočítaní všetkých povinných odvodov a daní z hrubej mzdy. Avšak, z tejto čistej mzdy sa môžu ešte vykonávať ďalšie zrážky, ako napríklad splátky úverov, exekúcie, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie a iné.
- Čistý príjem: je suma, ktorá zostane po odpočítaní všetkých povinných odvodov a daní z hrubého príjmu.
- Mzda k výplate: mzda, ktorú zamestnanec dostane na účet.
Vymeriavacie základy: vymeriavací základ je suma, z ktorej sa počítajú povinné odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Vymeriavacím základom je hrubý príjem zamestnanca podliehajúci odvodom a má vplyv na výpočet odvodov za zamestnanca aj zamestnávateľa. Ďalej len VZ.
Tieto odvody sa delia na zdravotné a sociálne poistenie, pričom sociálne poistenie zahŕňa niekoľko druhov poistného. Tu sú hlavné typy odvodov:
Zdravotné poistenie (ZP)
Zdravotné poistenie: Tento odvod sa používa na financovanie zdravotnej starostlivosti. Počíta sa ako 4 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnanca a 10% z VZ ( hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
Sociálne poistenie (SP)
• Nemocenské poistenie: Tento odvod poskytuje dávky v prípade práceneschopnosti zamestnanca. Počíta sa ako 1,4 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnanca a 1,4 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• Dôchodkové starobné poistenie: Tento odvod zabezpečuje dôchodok pre zamestnanca po dosiahnutí dôchodkového veku. Počíta sa ako 4 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnanca a 14 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• Dôchodkové invalidné poistenie: Tento odvod poskytuje dávky v prípade invalidity zamestnanca. Počíta sa ako 3 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnanca a 3 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• Poistenie na financovanie podpory: Tento odvod slúži na financovanie podpory v čase skrátenej práce. Počíta sa ako 0,25 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• Poistenie v nezamestnanosti: Tento odvod poskytuje podporu v nezamestnanosti, keď zamestnanec príde o prácu. Počíta sa ako 1 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnanca a 0,5% alebo 1 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa, podľa toho či sa platí poistné na financovanie podpory.
• Úrazové poistenie: Tento odvod pokrýva náklady spojené s pracovnými úrazmi a chorobami z povolania. Počíta sa ako 0,8 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• Garančné poistenie: Tento odvod zabezpečuje zamestnancom výplatu miezd v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Počíta sa ako 0,25 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• Rezervný fond solidarity: Tento odvod slúži na zabezpečenie finančnej stability systému sociálneho poistenia. Počíta sa ako 4,75 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnávateľa.
• OSP obecného policajta: Tento odvod sa vzťahuje na obecného policajta .Počíta sa ako 3 % z VZ (hrubého príjmu) za zamestnanca.
Náklady zamestnávateľa / organizácie: Náklady zamestnávateľa sú celkové výdavky, ktoré zamestnávateľ musí vynaložiť na zamestnávanie svojich zamestnancov. Tieto náklady zahŕňajú nielen hrubú mzdu, ktorú zamestnancom vypláca, ale aj povinné odvody na sociálne a zdravotné poistenie, ako aj ďalšie príspevky a poistenia a uvádzajú sa v tejto časti sa zvyčajne.
Môžeme sa tu stretnúť s pojmom Celková cena práce alebo superhrubá mzda, čo predstavuje všetky náklady, ktoré zamestnávateľ vynakladá na zamestnanca. Zahŕňa nielen hrubú mzdu, ale aj všetky povinné odvody a príspevky, ktoré musí zamestnávateľ platiť za svojich zamestnancov. Inak povedané je to súhrn koľko 1 zamestnanec „stojí“ zamestnávateľa.
Stravné – vyúčtovanie: Stravné predstavuje náklady, ktoré sú zamestnávateľom prispievané alebo plne hradené na stravovanie zamestnancov počas pracovnej doby, ktorá trvala viac ako 4 hodiny. Stravné môže byť poskytnuté formou obedu vo vlastnom stravovacom zariadení, elektronických stravných kariet alebo priamou finančným príspevkom. Vyúčtovanie stravného vo výplatnej páske zahŕňa nasledujúce položky:
Príspevok zamestnávateľa na stravné:
- Tento príspevok predstavuje sumu, ktorú zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnanca. Podľa zákona je zamestnávateľ povinný prispieť na stravné minimálne 55 % z hodnoty stravného lístka alebo finančného príspevku.
- Tento príspevok je oslobodený od dane, pokiaľ nepresiahne určitú zákonom stanovenú hranicu.
Príspevok zamestnanca na stravné:
- Zamestnanec môže byť povinný doplatiť zvyšnú časť hodnoty elektronického stravného lístka. Tento doplatok je zrážaný z čistej mzdy zamestnanca.
Príspevok zo sociálneho fondu:
- Zamestnávateľ môže prispievať aj príspevkom zo sociálneho fondu, pričom maximálna výška takéhoto príspevku určená nie je.
Celková hodnota stravného:
- Celková suma, ktorú zamestnanec dostane vo forme stravného. Táto hodnota je súčtom príspevku zamestnávateľa a príspevku zamestnanca.
Vyúčtovanie finančného príspevku:
- Vyúčtovanie predchádzajúcej zálohy so skutočným nárokom na aktuálny mesiac. Zároveň sa môže uviesť aj výška preddavku alebo zálohy finančného príspevku na nasledujúci mesiac.
* PÄTA výplatnej pásky
Na konci výplatnej pásky sa nachádza päta výplatnej pásky, ktorá môže obsahovať rozličné údaje, zvyčajne to bývajú údaje:
- o stave Konta pracovného času, ak je tento zavedený v spoločnosti a informácia,
- informácia, či je mzda odosielaná na účet alebo platená v hotovosti,
- výška doplatku mzdy, ktorú zamestnanec dostane.
Forma výplatnej pásky
- Papierová výplatná páska - zamestnávateľ odovzdáva zamestnancovi výplatnú pásku priamo na pracovisku alebo ju posiela poštou. Kvôli ochrane osobných údajov sa odporúča, aby bola výplatná páska odovzdaná osobne v zalepenej obálke, alebo zaslaná doporučene či do vlastných rúk zamestnanca. Tým sa zabezpečí, že osobné údaje nebudú dostupné neoprávneným osobám. Zamestnanec zvyčajne potvrdí prevzatie výplatnej pásky podpisom na preberacom protokole.
- Elektronická výplatná páska – zamestnávateľ doručí výplatnú pásku zamestnancovi elektronickými prostriedkami, napríklad ako prílohu e-mailu vo formáte PDF alebo v samostatnej aplikácii, zaheslovanú heslom poskytnutým zamestnancom.
Poznať výplatnú pásku je dôležité
Aj v našom digitálnom veku, kedy sa tiež stávajú chyby, je dôležité vedieť si skontrolovať výplatnú pásku. Okrem prehľadu o tom, koľko ste zarobili a odviedli štátu, je výplatná páska potvrdením vykonanej práce. Môže slúžiť aj ako podklad pri nástupe do dôchodku pre výpočet dôchodku.
Dôležité kroky:
- Skontrolujte údaje: Overte správnosť údajov na výplatnej páske.
- Žiadajte vysvetlenie: Ak nerozumiete údajom alebo sú podľa vás nesprávne, žiadajte vysvetlenie.
- Overenie odvodov: Aj zamestnanec môže požiadať zdravotnú a Sociálnu poisťovňu o výpis z účtu pre kontrolu odvodov.